Cel przygotowanie do egzaminu na uprawnienia ADR na przewóz materiałów niebezpiecznych w ruchu krajowym i międzynarodowym (materiały niebezpieczne przewożone w pojazdach skrzyniowych). Posiadanie uprawnień kursu podstawowego daje możliwość odbycia szkolenia specjalistycznego na: cysterny, kl. 1 – wybuchowe, kl. 7 – promieniotwórcze. Uprawnienia ważne przez 5 lat.
Czas trwania minimum 25 godzin lekcyjnych, 4 dni
Wymagania ukończony 21. rok życia spełnienie wymogów określonych w przepisach prawa o ruchu drogowym i o transporcie drogowym w stosunku do kierowców wykonujących przewóz drogowy złożenie wypełnionego formularza zgłoszeniowego wraz ze zdjęciem, stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13.11.2012 r. (Dz. U. 2012 r., poz. 1297)
Zakres wymagania ogólne dotyczące przewozu towarów niebezpiecznych, główne rodzaje zagrożeń, informacje na temat ochrony środowiska i kontroli przewozu odpadów, działania zapobiegawcze i środki bezpieczeństwa właściwe dla różnych rodzajów zagrożeń, czynności które należy podjąć po zaistnieniu wypadku, w szczególności w zakresie pierwszej pomocy, bezpieczeństwa ruchu drogowego, używania sprzętu ochronnego, w tym gaśniczego o raz środków ochrony indywidualnej, oznakowania oraz umieszczania nalepek ostrzegawczych i tablic barwy pomarańczowej, obowiązki kierowcy związane z przewozem towarów niebezpiecznych, przeznaczenie i sposób działania wyposażenia technicznego pojazdów, zakazy ładowania razem różnych towarów niebezpiecznych, środki ostrożności, które powinny być podjęte podczas załadunku i rozładunku towarów niebezpiecznych, informacje na temat odpowiedzialności cywilnej, administracyjnej i karnej, informacje na temat realizacji transportu kombinowanego, manipulowanie sztukami przesyłki oraz ich układanie, ograniczenia przejazdu przez tunele oraz postępowanie kierowcy podczas takiego przejazdu, w szczególności zapobieganie wypadkom, bezpieczeństwo, postępowanie podczas wystąpienia pożaru lub innych zagrożeń, ochrona towarów niebezpiecznych.
Miejsce szkolenia [tags]